Budú mamičky štrajkovať?

Táto naša nová vláda naozaj nie je sociálna a ani sa tak nesnaží tváriť. Po avízovanej novele zákona o poberaní rodičovského príspevku, keď všetci očakávali zvýšenie alebo aspoň udržanie výšky príspevku, sme sa všetci konečne dozvedeli výsledok rokovaní. Od budúceho roka chce ministerstvo práce zjednotiť  výšku rodičovského príspevku na 190,1 eura.

Doteraz boli dve výšky rodičovského príspevku závislé od odpracovaných dní matky a to 164,22 a 256 eur do troch, resp. dvoch rokov života dieťaťa. Zvýšenie o takmer 26 eur sa bude týkať podľa ministra práce Jozefa Mihála až troch štvrtín prípadov, len tretine sa tento príspevok zníži o 66 eur. Zaujímavá matematika, že?

Cifra „len jedna tretina“ je však veľmi zavádzajúca. Ja osobne vlastne nepoznám ani jednu ženu, ktorá by poberala 164,22 eura. Prečo? Poďme sa na to pozrieť bližšie.

Doteraz platilo, že ak žena v posledných dvoch rokoch pred narodením dieťaťa bola aspoň 270 dní nemocensky poistená, aj keď v roku pôrodu nepracovala, vznikne jej nárok na materské a po jeho vyčerpaní aj nárok na vyšší rodičovský príspevok. Ak podmienku poistenia nesplní, bude mať od narodenia dieťaťa nárok na rodičovský príspevok v nižšej sume 164,22 eura mesačne.

Čiže ten, kto pracoval si vlastne vypracoval vyšší príspevok, tak ako je to napríklad aj pri starobnom dôchodku.

Čiže pohorší si jedna tretina rodín. Prídu o 66 eur mesačne, čo je skoro 2000 na staré dobré koruny. Prvé čo ma napadlo, prečo si niekto myslí, že to týmto rodinám nebude chýbať? Viete si predstaviť, čo všetko môžu dopriať za tento peniaz rodičia svojmu dieťaťu? Len stále nerozumiem, prečo si nejaký Mihál a spol myslia, že tretina je len.

A tu sa dostávame k tej jednej tretine. Buď je ten údaj scestný alebo je to obraz toho, kto a ako u nás rodí deti. Pre väčšiu objektivitu si je treba odmyslieť ešte nejaké to percento náhradných rodičov. Toto je špeciálna kategória, ktorá si polepší a naozaj si to zaslúži. Z toho všetkého vyplýva, že dve tretiny rodičiek sú nezamestnané, asociálky a mladistvé matky. Ženy, ktoré necítia potrebu pripraviť sa na príchod dieťaťa, našetriť nejaké tie peniažky na jeho výbavičku, pripraviť mu domov. Lebo inak by pred tehotenstvom pracovali a šetrili. Hovorí sa tomu zodpovednosť. Čiže dve tretiny rodičov budú od januára poberať od štátu, z našej kasy o 26 eur viac ako doteraz.

A zase sme pri večne otrepanej téme, cigáni. Aj keď si niekto povie, že to preháňame, ja si myslím, že nie. Stačí sa prejsť po pôrodniciach. Zatiaľ, čo u majoritnej populácie, sa vek rodičky posúva medzi 25 – 30 rokov práve vplyvom už spomínaných ekonomických ukazovateľov, cigánske matky sa stávajú prvorodičkami mnohokrát ešte pred dosiahnutím plnoletosti a vo veku, keď pracujúca žena čaká prvé dieťa cigánka ich už má niekoľko, alebo je aj babičkou.

Čo sa teda stalo? V rámci tzv. zrovnoprávnenia sa zase zopakoval už toľko rokov známy scenár. Pracujúci budú doplácať na príživníkov a sami sa budú mať zase horšie. Na vyššie príspevky vraj nie sú peniaze. To verím, náš štát je vďaka všetkým doterajším vládam rozkradnutý a pokladnica prázdna. Avšak nepovažujem za riešenie, že tomu, čo pracuje odobrať a flákačovi pridať.

Stále sa rozpráva o tom, že sa majoritnej väčšine rodí málo detí, že rokmi nebude mať kto robiť na dôchodky. Tak prečo potom takýto krok? Iba ak by tu niekto systematicky pracoval na likvidácii nášho národa.

Jedna odpoveď

  1. m

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: