Pajštún

pajstunUž ste boli na Pajštúne? My niekoľkokrát, ale pekné počasie v nedeľu nás tam vylákalo znovu. Je to príjemné miesto na oddych a načerpanie nových síl v náručí prírody. Nachádza sa na vápencovom brale vo výške 486 m n.m nad obcou Borinka a je viditeľný už pri výjazde z Bratislavy.

Pajštúnsky hrad patril do sústavy pohraničných hradov, ktoré v Malých Karpatoch preberali od 13. storočia funkciu ochrany severozápadných hraníc Uhorska.

pajstunZľudovená legenda hovorí, že pevnosť patrila reholi Pavlínov, ale nie je to isté. V časoch vojen však slúžil Pajštún ako útočisko pre mníchov a pre posvätné predmety z kláštora, najmä pre vzácnu a uctievanú sošku Panny Márie z neďalekého Marietalu (Marianky).

Prvá zmienka o ňom je z roku 1273 a jeho majitelia mali spoločné panstvo so Stupavou. Neskôr patril grófom zo Svätého Jura a Pezinka. Počas husitských výprav zostal hrad nedobitý. V roku 1592 vydal cisár Rudolf II. súhlas na výmenu panstva medzi Júliusom zo Salemu a „turkobijcom” Mikulášom II. Pállfym. Z kúpnej ceny 94 156 zlatých pripadlo na kamenný hrad 4000 zlatých. Odvtedy až do roku 1863 patril Pálffyovcom, neskôr Károlyovcom.

pajstunPosledným majiteľom bol Pavol IV. Pállfy, ktorý hrad prebudoval a dostaval. Pri prestavbe bol hrad vybavený moderným delostrelectvom. Bohužiaľ z celej tejto nádhernej prestavby dnes môžeme v rozvalinách obdivovať len opevnenie na západnej strane. Najznámejšie sú však “pajštúnske levy” vpravo nad vstupnou bránou. Ide o renesančné maskaróny – konzoly, ktoré podopierali dnes nedochovaný arkier (malý výstupok budovy, spravidla na úrovni vyšších podlaží, uložený na podperách). Pôvodne ich bolo asi deväť, dnes ich je na pôvodnom mieste šesť. Jedného padnutého môžeme obdivovať priamo z blízka.

pajstunHrad vyhorel v polovici 18. storočia, čiastočne ho opravili a naďalej používali údajne aj ako muničný sklad. Od roku 1809, keď ho napoleonské vojská (spolu s hradom Devín) nechali vyhodiť do vzduchu, leží v ruinách.

Panstvo síce v ňom už neusporadúva bály a oslavy, ale piknikujúcich turistov tu môžete stretnúť vždy, keď to počasie dovolí. S radosťou sem chodia mladí i starší, turisti i cyklisti, dokonca aj lezci či horolezci. Na jednej zo stien sú dokonca vyznačené farebnými skobami lezecké trasy podľa obtiažnosti výstupu.

pajstunAk sa Vám zatiaľ nepodarilo navštíviť toto krásne miesto, neváhajte a vyberte sa tam. Neoľutujete. Tá trocha námahy dostať sa na hradný kopec bude odmenená krásnym výhľadom na okolitú krajinu a nasajete atmosféru zašlej slávy Pajštúnskeho hradu.

Ako sa tam dostanete:

Z obec Borinka – Pajštún (0:50, späť 0:35).

Z obce Borinka, od kostola vedie červená turistická značka až k zrúcaninám hradu. Zaparkovať možno neďaleko kostola, pred hostincom “Pod Pajštúnom”. Cesta vedie okolo hostinca, krátko cez obec, potom poľnou cestou a lesným chodníkom.

Z Pajštúna sa možno žltou turistickou značkou dostať k zrúcaninám Dračieho hrádku (1:45) alebo opačným smerom ku kaštieľu v Stupave (1:20).

pajstunpajstun

pajstunpajstun

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: