Cigáni a ich osady ovplyvňujú už aj ceny pozemkov.

secovceMáte pozemok niekde v blízkosti cigánskej osady a cigáni si po ňom voľne behajú? To máte peknú smolu. Ak sa raz rozhodnete tento pozemok predať určite zaň dostanete menej, vzhľadom na riziko, ktoré pre budúceho kupca títo naši spoluobčania predstavujú. A že to riziko je, nás už presvedčil nie jeden prípad. Spomeňme len v poslednej dobe šokujúce vykradnutie továrne na bicykle a následná s tým spojená strata práce pre mnohých domácich obyvateľov.

O čom to rozpravám? Ako môžu cigáni ovplyvniť cenu pozemku?

V Poprade je takéto niečo už realitou. Mesto sa chystá rozširovať cintorín a keďže už nemá kam, bude odkupovať okolité pozemky od občanov. Aké však bolo prekvapenie jedného z majiteľov cintorínu priľahlých pozemkov, keď si prečítal odborný posudok znalca na svoj pozemok a pozrel na sumu, ktorá vyjadrovala hodnotu jeho pozemku. Bola trojnásobne nižšia ako cena pozemku jeho suseda. A dôvod podľa znalca? Voľný pohyb cigáňov cez pozemok a s tým spojené riziko pre vlastníka v prípade, ak sa rozhodne tento pozemok využívať aj inak, ako len ho nechať ležať ladom.

Samozrejme hneď sa pobúrene ozval jeden z ochrancov cigánskeho etnika, a to priamo nový splnomocnenec vlády pre rómsku otázku. Nechal sa počuť , aké je to rasové, nespravodlivé a diskriminujúce. Ako však povedal majiteľ pozemku, diskriminovaný sa momentálne cíti skôr on, keďže jeho pozemok sa vďaka cigáňom stal viac- menej nehodnotným kusom zeme.

Ako je to teda naozaj? Kto je v tomto prípade diskriminovaný a kto koho diskriminuje?

Skúsme sa vžiť do kože aj jednej, aj druhej skupiny.

Cigáni, ktorí si vyšliapanou cestičkou cez cudzí pozemok skracujú cestu z bodu A do bodu B. Chodia po cudzom majetku, čo by napríklad v USA, kde platí známy farmársky zákon, nebolo vôbec možné. U nás sa tým však nikto netrápi. To, že niekto povedal, že vďaka ich prítomnosti je pozemok menej hodnotný, lebo je tu zvýšené riziko pre vlastníka, je pravda, aj keď sa to nejakým falošným humanistom nepozdáva. Nie je to žiadne nepodložené osočovanie. Všetci sme videli okolia osád, či cigánske sídliská, kde sa množia odpadky, choroby a potkany. Tak isto je tu zvýšené riziko hlavne drobnej kriminality ako sú krádeže a agresívne správanie

Majiteľ pozemku. Jeho pozemok je obyčajnou ornou pôdou, ktorá leží ladom. Predpokladám, že je to pôda, ktorú mu vrátili v reštitúcii po páde komunizmu a voľakedy z jej výnosov žili jeho predkovia. Momentálne, z pre nás nepodstatných dôvodov túto pôdu nevyužíva, a tak mu nevadí, že po nej niekto chodí . Avšak vďaka jeho dobrosrdečnosti dostal posudok o bezcennosti jeho pôdy oproti ostatným pozemkom, ktoré si ich majitelia ohradili a tak sa tam cigáni nedostali.

A tak sa ešte raz pýtam, kto je tu diskriminovaný a kto diskriminuje?

7 komentárov

  1. bod A je domov bod B je zamestnanie 😀

  2. no keby tak 🙂 ja sa skor obavam ze bod A je krcma a bod B osada

  3. A bod C nastava vtedy,ked su na poste socialky,potom zo dva,tri dni v bode A a zase A,B,A,B 🙂

  4. a vznikol nam z toho Bermudsky trojuholnik,kde sa vsetko zahadne straca 😀

  5. 🙂 a ťažiskom tohto bermudského trojuholníka je mentálna degenerácia 😀

  6. to hej ale nasa 😦

  7. morgoši sa spravaju k republike ako barbari k rimskej riši akurat barbari mali nevyhodu ze sa nemohli vyhovarat na rasizmus

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: